Aktualności

NRM 2014 jest już za nami… To była znakomita impreza!


2014-07-04

Już miesiąc wcześniej nasi specjaliści ze stacji K.I.SAMEN b.v. zabrali się do poszukiwania i przygotowywania krów mających wziąć udział w pokazie grup hodowlanych, a tydzień przed NRM rozpoczęły się przygotowania w zakresie promocji. Aż w końcu 27 czerwca nastąpiło otwarcie NRM w holenderskim Zwolle!

Na NRM 2014 stacja K.I.SAMEN po raz pierwszy pokazała swoją nową szatę graficzną: na ulotkach, plakatach, wizytówkach… W niedalekiej przyszłości pojawi się ona również na nowej stronie internetowej. Szata ta doskonale koresponduje z wartościami jakie wyznaje stacja, a mianowicie: otwartość, przejrzystość, racjonalność, wolność, tradycja i pasja!

Pierwszy dzień był dniem prezentacji grup hodowlanych. Stację K.I.SAMEN reprezentowały krowy po buhaju NORWIN (przed południem) i MALANDO (po południu)

Więcej

NRM 2014


2014-06-24

W dniach 27-28 czerwca 2014 roku po raz kolejny odbędzie się prestiżowa wystawa bydła NRM w holenderskim Zwolle.

NRM (Nederlandse Rundvee Manifestatie) odbywa się w Holandii co dwa lata. Jest to krajowa wystawa bydła, na której pojawiają się najlepsi hodowcy z całej Holandii, a jej tradycja ściąga tysiące gości z całego świata. Przyjaciele bydła z Holandii, Belgii, Niemiec, Czech, Francji, Nowej Zelandii i innych krajów mają okazję oglądać na niej nie tylko najpiękniejsze krowy Holandii ale też podziwiać stawki hodowlane córek różnych buhajów. W tym roku stacja K.I.SAMEN zprezentuje dwie stawki krów: pierwszą są córki buhaja MALANDO, a drugą  córki buhaja NORWIN.

Norwin, który został sklasyfikowany kilka lat temu na EX-90, jest nadal imponującą i prawdziwą potęgą! Na początku tego roku stacja jednogłośnie zadecydowała aby i w tym roku pokazać na NRM stawkę jego córek. To się nazywa odwaga! Córki Norwina brały już udział w wielu show, między innymi na NRM w 2012 roku oraz wystawie bydła Fachmesse Rundvee & Mechanisatie Vakdagen 2012 w południowoholenderskim Venray. Jego córki już jako młode krowy błyszczą, posiadają głęboką kłodę, są szerokie i bardzo dobrze rozwinięte. Jego niemiecka matka RH Meggilee (EX-91) i półsiostra RH Maxima (EX-94) są również imponujące i cenione na całym świecie jako doskonałe matki buhajów! 

Film: Norwin
Malando możemy opisać jako solidnie zbudowanego buhaja, którego córki wraz z wiekiem tylko zyskują. Jego matka J & G Meisi 5, obecnie 12-letnia krowa jest nadal bardzo witalna i mamy nadzieję zaprezentować ją również na NRM 2014. Malando, syn buhaja TS Gogo,  obchodził swoje 8. urodziny już jakiś czas temu, teraz ma setki córek w laktacji. Nasi wykwalifikowani specjaliści w praktyce opisują je jako funkcjonalne krowy, które doskonale pasują do współczesnych obór. Charakteryzują się wzrastającą w laktacji wydajnością mleczną, wysoką procentową zawartością białka w mleku oraz zdrowymi wymionami z ich wysokim tylnym zawieszeniem. To satysfakcjonuje hodowców bydła i sprawia, że chętnie ponownie używają Malando w swojej oborze. Powtarzalność cech u jego córek jest wyśmienita. Są to wyrównane zwierzęta, utarło się już powiedzenie: "Jeśli widziałeś sześć córek Malando to tak jakbyś widział je wszystkie. Jednolitość w najlepszym wydaniu!" Te doskonałe cechy Malando sprawiły, że był on również na swego rodzaju "wakacjach" w 2012 roku w Anglii w stacji Cogent.

Film: Malando

Artykuł o stacji K.I.SAMEN w Holstein International


2014-06-13

W kwietniu 2014 roku w międzynarodowym, fachowym czasopiśmie o tematyce hodowlanej Holstein International pojawił się artykuł o stacji unasieniania K.I.SAMEN i gospodarstwie mlecznym w Grashoek. Te dwa zakłady są ze sobą nierozłącznie związane z powodu swojej historii. K.I.SAMEN zostało założone w 1982 roku przez dwóch braci i hodowców bydła Basa i Theo Engelen. Stało się tak gdyż byli niezadowoleni z prowadzonej wówczas polityki związków hodowlanych. Od tej chwili minęło już 30 lat. Trzej synowie Basa Engelen prowadzą obecnie gospodarstwo mleczne, a K.I.SAMEN rozwinęło się w odnoszącą sukcesy na całym świecie stację unasieniania bydła. Motto stacji „Praktyka udowadnia to” staje się coraz ważniejsze dla hodowców, którzy cenią sobie ekonomikę produkcji mlecznej.

Wszyscy czytelnicy Holstein International mogą już przeczytać pełen artykuł o K.I.SAMEN. Jest on dostępny aż w pięciu językach. Poniżej linki do artykułów w języku angielskim i niemieckim.

Artykuł: „K.I.SAMEN: Żadnych wysoko genomowo wycenionych buhajów ale równowaga i cierpliwość” (tłumaczenie na język polski)

Artykuł po angielsku: "K.I. SAMEN: No high genomics, but balance and patience."

Artykuł po niemiecku: "K.I.SAMEN: Keine hohen Genomics, aber Ausbalanciertheit und Geduld."

Przyjemnej lektury!

Zdrowa kazeina A2A2


2014-06-09

CSN2 czyli beta-kazeina (ß-kazeina).

Występują trzy genotypy ß-kazeiny: A1A1, A2A2, A1A2. Allel A2 jest znany również jako marker wydajności białka.

Pierwotnie mleko krowie zawierało tylko ß-kazeinę A2A2. W wyniku selekcji na wysoką wydajność mleczną, w hodowli pojawiły się też krowy z allelem A1. Jest to on dodatnio skorelowany z bardzo wysoką mlecznością i niestety jest również najczęstszą przyczyną alergii na mleko krowie. ß-kazeina A1 nie jest całkowicie rozkładana przez organizm ludzki z powodu odrębności na 67. pozycji sekwencji aminokwasowej. Powstaje wtedy związek tzw. kazomorfina, który może mieć związek z wieloma chorobami i objawami autoimmunologicznych. Fakt ten spowodował, że zaczęto przywiązywać dużą wagę do selekcji buhajów z genotypem A2A2, aby mogły one cechę tę przekazać swoim córkom. Mleko od krów, które zawiera ß-kazeinę A2A2 jest łatwiej strawne, nie ma właściwości uczulających, jest prozdrowotne, zmniejsza ryzyko zachorowania ludzi na cukrzycę i choroby serca.

Buhaje z naszej stacji z genotypem ß-kazeiny A2A2 to:

Cedric, Superman, Blackstar, Tumult, Lucrative, Juno, Jupiter, Albiorix, Jones, Malando, Norwin, Upswing, New Horizon, Sunflower.


Więcej

Bonhil Warsi 19 - córka naszego buhaja Lightning!


2014-06-05

Nasz legendarny buhaj Lightning posiada już 13 córek, które przekroczyły granicę 100 000 kg mleka. Od maja 2014 roku jedną z nich jest Bonhil Warsi 19 (EX-90) – matka takich znakomitych buhajów jak MECANIC i SALINAS! Nasienie obu tych buhajów znajduje się w ofercie stacji K.I.SAMEN.

Bonhil Warsi 19 w ciągu 2624 dni laktacji wyprodukowała 101.164 kg mleka z 3,82% tłuszczu i 3,47% białka, co dało 7377 kg suchej masy. Jest krową bardzo znaną i cenioną w światowej hodowli bydła. Jej pełna siostra Bonhill Warsi 20 na europejskiej wystawie Holstein Wettbewerb Oldenburg zajęła trzecie miejsce w swojej klasie, a na NRM w 2006 roku została wicemistrzynią! Warsi 20 wraz z buhajem Metallica dała buhaja Wanted, którego córki charakteryzują się doskonałym eksterierem (zwłaszcza budową wymienia). Natomiast Bonhill Warsi 19 wydała na świat wspomnianych już dwóch znakomitych synów: Mecanic i Salinas.

Warte podkreślenia jest, iż Bonhil Warsi 19 wciąż żyje i produkuje!

Więcej

Buhaje rasy Aberdeen Angus


2013-11-28

Z przyjemnością informujemy nasza oferta powiększyła się o buhaje rasy Aberdeen Angus:

czerwony RED CHIEF NL 970180614

czarny PARAGON NL 970180537.

Buhaje rasy MRI


2013-09-05

Oferujemy Państwu dwa doskonałe buhaje rasy MRI:

          Albert NL 414464216                                                       Paulus NL 422327004

                  

Copyright © Kisamen, wszelkie prawa zastrzeżone

web design: www.corsario.pl