Aktualności

Zmiana bazy kwiecień 2015


2015-04-14

W kwietniu 2015 roku uległo zmianie szacowanie wartości hodowlanej bydła. Zmianie uległa baza, do której porównuje się przewagi hodowlane buhajów. Obecnie bazę stanowią średnie wartości krów pierwiastek urodzonych w 2010 roku. Jest ona ustalona na 100 (w przypadku wartości hodowlanych względnych) lub 0 (w przypadku wartości hodowlanych bezwzględnych).

Więcej

Nowe rasy SPECKLE PARK i PINZGAUER!


2015-03-27

Mamy przyjemność zaprezentować Państwu dwie nowe rasy, które wkrótce uzupełnią naszą ofertę. Są to PINZGAUER oraz SPECKLE PARK. Rasy te będą dostępne w Polsce po raz pierwszy!

Ramorat


Rasa PINZGAUER jest bardzo popularna w Austrii oraz południowych Niemczech. Zwierzęta spędzają większą część roku w górach i żywią się głównie dostępną na zboczach trawą, którą potrafią doskonale wykorzystać do produkcji wysokiej jakości mleka i mięsa. Charakteryzują się mocną, rustykalną budową ciała. Więcej na temat rasy można przeczytać tutaj. W ofercie posiadamy nasienie dwóch buhajów: RAMORAT i LURN.
Warrior


W ofercie stacji posiadamy również buhaja rasy Speckle Park - Ballylough WARRIOR. To pierwszy przedstawiciel tej rasy dostępny w Holandii. Posiada wszystkie cechy typowe dla rasy, które sprawiają, że jest bardzo interesującym buhajem dla każdego kto chce przy niezbyt intensywnym żywieniu mieć dobrej jakości mięso, a przy tym nie martwić się problemami okołoporodowymi. Nadaje się zwłaszcza do inseminacji jałówek gdyż cielęta rodzą się małe, a następnie szybko przyrastają. Więcej na temat rasy można przeczytać tutaj.

Więcej

Konkurs fotograficzny


2015-03-12

Marijke 95 (o.Malando) & Yvonne de JongMamy przyjemność ogłosić KONKURS FOTOGRAFICZNY

"K.I.SAMEN okiem nowoczesnego hodowcy"!

Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w naszym wiosennym konkursie fotograficznym. Jeśli macie Państwo w swojej oborze jałówki lub krowy po buhajach ze stacji K.I.SAMEN zachęcamy do zrobienia i przesłania zdjęć. Pokażmy jakie mamy zwierzęta!

Z nadesłanych zdjęć wybierzemy najlepsze i opublikujemy je w galerii na naszej stronie internetowej. Zwycięzca konkursu otrzyma 10 porcji nasienia buhaja, którego sobie wybierze z naszej oferty.

Warunkiem publikacji zdjęć jest przesłanie zgody na ich publikację przez stację K.I.SAMEN Polska Sp. z o.o. Każde zdjęcie powinno być obowiązkowo opatrzone krótkim opisem: nazwa i numer krowy/jałówki, imię i nazwisko hodowcy wraz z miejscowością, informacja po jakim buhaju jest zwierzę, ewentualnie uwagi hodowcy.

Termin przyjmowania zdjęć to 30.04.2015 roku. Wyniki ogłosimy 4 maja 2015 roku!

Bezprecedensowe zwycięstwo w Asten-Heusden 2015!


2015-03-12

W minioną sobotę, jak co roku w marcu, odbyła się Zimowa Wystawa Bydła w południowo holenderskim Asten-Heusden. Na wystawie zaprezentowało się ponad 100 krów w wieku od 2 do 12 lat i wszystkie walczyły o najwyższy tytuł – Grand Champion!

Krowy z fermy Grashoek we wszystkich kategoriach odniosły sukcesy zarówno w grupie HF odmiany czarno- jak i czerwono-białej!

A oto wyniki:

Kategoria HF odmiana czerwono-biała:

Championka w grupie młodych krów  - Grashoek Nel Pp - córka SUNFLOWER

Championka w grupie starszych krów - Grashoek Vrije Tulp 25 (po 5 cielaku) – córka CEDRIC RED

Kategoria HF odmiana czarno-biała:

Championka w grupie młodych krów- Grashoek Angel 51 – córka NORWIN

Championka  w grupie starszych krów Grashoek Nordika 5 (po 8 cielaku) - ojciec COLOMBO

Championka rezerwowa w grupie starszych krów - Beaver 3 (po 4 cielaku) - ojciec SUNFLOWER

Grashoek Nordika 5 (EX92) (ojciec COLOMBO) Grashoek Vrije Tulp 25 (EX91) (ojciec CEDRIC RED)

Po tych fantastycznych wygranych euforia stała się jeszcze większa kiedy okazało się, że dwa najważniejsze zwycięstwa również przypadły krowom z  Grashoek!!!

CHAMPION wystawy 2015 w kategorii HF odmiana czarno-biała - Grashoek Nordika 5 (EX 92) - ojciec COLOMBO

CHAMPION wystawy 2015 w kategorii HF odmiana czerwono-biała - Grashoek Vrije Tulp 25 (EX 91) - ojciec CEDRIC RED

Grashoek Nel 139 Pp  (ojciec SUNFLOWER PS rf)   Grashoek Beaver 3 (EX90) (ojciec SUNFLOWER PS rf)

Jest to z pewnością wyjątkowy i jedyny w swoim rodzaju triumf fermy Grashoek rodziny Engelen na tej wystawie! Aby wygrana stała się  jeszcze bardziej kompletna krowy z tej fermy otrzymały również tytuł Najlepszej Grupy Hodowlanej 2015 zarówno w kategorii HF odmiana czarno-biała, jak i w kategorii HF odmiana czerwono-biała.

Jednym słowem: FANTASTYCZNIE! To naprawdę wyjątkowe osiągnięcie!!!

Krowy te udowodniły, że hodowla to coś więcej niż tylko liczby.... Ferma Grashoek pokazała w Asten-Heusden niezawodne, sprawdzone córki po takich buhajach ze stacji K.I.SAMEN jak: SUNFLOWER, NORWIN, CEDRIC RED i COLOMBO. Wszystkie bardzo dobrze wyważone i wysoko produkcyjne. Jeden z właścicieli fermy Grashoek opisał ten bezprecedensowy sukces w kilku słowach: "Nie genomika, a właściwy dobór hodowlany i ludzie z pasją"

Hasło K.I.SAMEN: "Praktyka dowodzi tego!" sprawdza się ponownie i będzie sprawdzać się w przyszłości!

Gospodarstwo mleczne Grashoek i stacja K.I. SAMEN stale dążą do poprawy krów, które mają być bezproblemowe w utrzymaniu, zdrowe, wydajne i ekonomiczne. To wszystko przekłada się na radość hodowcy. Grashoek i  K.I. SAMEN mają tę samą filozofię: ważna jest różnorodność i jakość rodziny krowy. Hodowca powinien znaleźć najlepsze cechy, które są w danej rodzinie krów, dodać, co jest potrzebne do poprawy, a następnie sprawdzić, czy dokonał właściwego wyboru. I jak dowodzą wyniki hodowlane, to się sprawdza!


K.I. SAMEN jest dla każdego postępowego rolnika, który chce polepszyć ekonomię swoje farmy i jakość swoich zwierząt.

Więcej

Najnowsza wycena NVO


2015-01-08

K.I. SAMEN jak zawsze stawia na praktykę, dlatego ponownie przedstawia indeks długowieczności w postaci liczb, mających odzwierciedlenie w praktyce. Jest to mianowicie indeks NVO.

Po raz kolejny podajemy najbardziej aktualne dane naszych najsłynniejszych buhajów! W tabeli podany jest średni indeks NVO wszystkich holenderskich byków oraz, dla porównania, poszczególnych buhajów stacji K.I.SAMEN. Buhaje odmiany czarno- i czerwono-białej oceniane są osobno. Istnieje mała różnica pomiędzy ich średnimi. Tabela przedstawia tylko dane buhajów, które posiadają ponad 100 córek w danej klasie wiekowej. Pierwsza kolumna zawiera córki między 6 a 12 miesiącem po pierwszym wycieleniu, ostania 60 miesięcy (5 lat) po pierwszym wycieleniu. Są to więc krowy ponad 7-mio letnie!

Niewiarygodne!!! Nasz buhaj DIMAN rasy MRI bije wszystkie rekordy! Pięć lat po pierwszym wycieleniu żyje jeszcze 56% jego córek, jest to dwa razy więcej niż średnia holenderska. Na szczycie czarno-biało umaszczonych HF zwycięzcą jest MAIK, którego córek rok po pierwszym wycieleniu żyje o 9% więcej niż średnia holenderska. Na drugim miejscu uplasował się znakomity SHOGUN. Te praktyczne wyniki mówią nam, że ten buhaj długo jeszcze będzie wśród buhajów o najwyższej wartości hodowlanej. Ponadto interesujące jest porównanie z jego dwoma braćmi przyrodnimi - buhajami MANIAC i JUNO. Oba są również bardzo wysoko w rankingu NVO!

W tabeli na wysokim miejscu można zauważyć również buhaja REWARD, który dopiero debiutuje. Ten byk udowadnia dużą liczbą córek, jak ważna jest rodzina, z której wywodzi się buhaj. W tym przypadku jest to rodzina Dirndel. Matką  buhaja REWARD jest Dirndel 24, która jest też matką BLACK VELVET (o. Prince) – kolejnego buhaja o bardzo wysokim indeksie długowieczności.

Zadziwiające jest, że cztery najwyżej w tabeli prezentujące się buhaje HF nie mają zbyt wysokiej wyceny jeśli chodzi o eksterier. Najwyższa wartość to 104, najniższa 102 punkty. Największą różnicę można zaobserwować w wycenie nóg i racic: najniższą notę zdobył SHOGUN (99 punkty), a najwyższą JORRYN (107 punktów). Podobnie jeśli chodzi o wzrost. Największy byk z tych czterech zdobył tylko 103 punkty za wzrost. Wszystkie inne są niższe, a JORRYN został wyceniony tylko na 97 punktów. Jednak absolutnym numerem jeden DIMAN, który za wzrost zdobył tylko 94 punkty! To udowadnia, że duża rama to duże koszty życia, a tym samym jest krótszy czas użytkowania.

Nie ma tylko jednej wskazówki, która może służyć jako czynnik prognostyczny długowieczności. Ważna jest też szybkość dojrzewania czy też zawartość suchej masy w mleku. Patrząc na sześć buhajów najwyżej w rankingu NVO ilość suchej masy przedstawia się następująco: +56 kg SHOGUN, +45 kg RADON, +44 kg REWARD, +39 kg DIMAN i +23 kg JORRYN.

Nasze motto "Teoria Praktyka Doświadczenie" wciąż pozostaje ważne i również w tym przypadku widać, że wycena papierowa nie zawsze odpowiada praktyce. Wartość hodowlana powinna być, w miarę możliwości, jak najbardziej potwierdzona w praktyce, o czym zawsze stara się przypominać stacja K.I.SAMEN.

Więcej

Bobax na wystawie w Gorinchem


2015-01-07

W dniach 25–27 listopada 2014 roku w Gorinchem odbyła się wystawa Rundvee & Mechanisatie Vakdagen, na której zaprezentowano córki naszego znakomitego buhaja Brakels BOBAX!

Dobrany do niego slogan "To może być tak proste" nawiązuje do wykorzystanej w jego rodowodzie kombinacji linii Baxter x Bonatus! Buhaj Bobax to bardzo uniwersalny buhaj. Jego rodowód, super produkcja oraz doskonały eksterier z delikatnym kośćcem czynią go całościowo bardzo interesującym buhajem! Dodając jeszcze do tego doskonałą płodność......... K.I.SAMEN ma do zaoferowania wyśmienity produkt hodowlany.

Artykuł w czasopiśmie Veeteelt:

Typowo mleczne córki Bobaxa na wystawie w Gorinchem

"Podczas wystawy Rundvee & Mechanisatie Vakdagen stacja K.I.SAMEN przedstawiła grupę córek buhaja Bobax. Ten syn Baxtera zaprezentował stawkę sześciu dużych, typowo mlecznych krów. Wszystkie charakteryzują się wysoko zawieszonymi, mocnymi wymionami oraz dobrze rozmieszczonymi strzykami. Jałówki są ładnie rozwinięte, mocne, szerokie w partiach krzyżowych. Przednie nogi dobrze budowane, patrząc z tyłu ustawione równolegle, z boku suche.

Buhaj pochodzi z doskonałej córki buhaja Bonatus i wyhodowany został przez rodzinę Swank z Nieuw Beijerland. Ta córka buhaja Bonatus - Gerda 15 w każdej ze swoich laktacji wykazała zawartość białka ponad cztery procent. K.I.SAMEN udowadnia, że linie Baxter i Bonatus doskonale się uzupełniają; świetny charakter mleczny Baxtera dobrze łączy się z cechami przekazywanymi swoim córkom przez Bonatusa czyli z mocnym eksterierem, dużą ramą." (Źródło: Veeteelt.nl, z dnia 01 grudnia '14.)Copyright © Kisamen, wszelkie prawa zastrzeżone

web design: www.corsario.pl