Aktualności

Pakiet: Promocja Długowieczności!


2015-08-28

Pakiet "Promocja Długowieczności" składa się z 6 najbardziej długowiecznych buhajów:

JUNO, MANIAC, RADON, RED IMPULSE, TIMELESS, RED REFLEX.

W skład pakietu wchodzi razem 60 porcji - po 10 porcji nasienia każdego z buhajów.

Cena pakietu to tylko 1980 zł netto!

Więcej

Przyszłość hodowli


2015-08-27

De Kroon de Jong 184 - córka OutlawDla hodowców bydła mlecznego nastały trudne czasy, cena mleka waha się. Jest więc niezwykle ważne, aby mieć dobrze przemyślany cel hodowlany i świadomość kierunku, w którym chce się podążać. Na hodowlę bydła trzeba spojrzeć w szerszej perspektywie i wiedzieć co zrobić, aby obniżyć koszty produkcji mlecznej. Można to zrobić między innymi poprzez odpowiedni dobór buhajów do swojego stada. Powinny to być sprawdzone w praktyce buhaje, których córki znajdują się w produkcji, zostały wysoko wycenione i widać co sobą reprezentują. Tylko takie podejście może dać gwarancję, że i Państwa krowy będą najwyższej jakości. Od wielu lat stacja K.I.SAMEN dba w tą kwestię, co doprowadziło do pokaźnej rzeszy zadowolonych hodowców, którzy chętnie używają genetyki K.I.SAMEN. Ci hodowcy obserwują już rezultaty w swoich oborach.

Więcej

Indeks NVO - dane z sierpnia 2015


2015-08-24

K.I.SAMEN stawia na praktykę dlatego bardzo ważnym elementem oceny długowieczności krów jest indeks NVO opracowany na podstawie faktycznych danych. W tabeli ponownie przedstawiamy aktualne dane z sierpnia 2015 roku dotyczące długowieczności córek naszych buhajów w porównaniu do średniej długowieczności krów w Holandii.


W poniższej tabeli zostały opublikowane wartości NVO buhajów, które mają ponad 100 córek w jednej grupie laktacyjnej. Co oznaczają te liczby i co można z nich wywnioskować? Trzy lata po pierwszym wycieleniu żyje w Holandii średnio 56 krów (wg CRV) ze 100, które weszły w produkcję. W przypadku buhaja MAIK ze stacji K.I.SAMEN - po trzech latach od pierwszego wycielenia żyje aż 80 krów! Oznacza to 24 krowy więcej niż średnia populacji. W Holandii po 5 latach po pierwszym wycieleniu ze 100 krów żyje tylko 25 (wg CRV). Po buhaju SHOGUN po 5 latach żyje jeszcze 48 córek - to więcej o 23 sztuki, a w ujęciu procentowym to aż ponad 60% więcej krów!

Więcej

OUTLAW: klasa sama w sobie....


2015-08-06

Jerudo x Canvas x Rubens x Ronald x Tops x Alpenrex x Triple Threat

 Peeldijker Liesje 385 - prababka OUTLAW Peeldijker Liesje 738 (VG89) - matka OUTLAW

Na początku tego roku do produkcji weszła pierwsza córka buhaja OUTLAW. Pochodzi  z tej samej rodziny co znany już doskonale BURNSTYN. Jak pokazuje rodowód buhaja OUTLAW jest on doskonałym outcross-owym buhajem. Matką jest piękna Lizzie 738 (VG89) – córka buhaja Canvas. Podobnie jak wiele jego córek Lizzie 738 charakteryzuje się bardzo wysoką produkcją mleczną. Będąc w piątej laktacji wyprodukowała już 71394 litrów mleka przy zawartości tłuszczu 4,76% i białka 3,82%! Babką OUTLAW jest Liesje 640 (matka Burnstyna), a ta z kolei jest córką wybitnej Liesje 385 (EX90). Liesje 385 jest wzorcową, o doskonałym eksterierze krową, o bardzo wysokiej produkcji mlecznej. Przekroczyła ona magiczną liczbę 10 000 kg tłuszczu i białka w mleku!

Obecność takich buhajów w rodowodzie OUTLAWA jak Tops, Alpenrex i Triple Threat świadczy o jego wysokiej klasie. Również linia matczyna Liesje jest znana w całym świecie hodowlanym i dzięki swoim cechom chętnie używana przez stacje unasieniania. 

Outlaw


Buhaj OUTLAW za swój eksterier otrzymał 88 punktów (w tym za budowę nóg 88)!

Jego kod aAa 516432 jest unikalny i może również przynieść wiele korzyści w hodowli.

Córki  OUTLAWA są dobrze zbalansowane, mocne, o doskonałych nogach, niskiej zawartości komórek somatycznych w mleku, z wysoką produkcją mleczną i bardzo szybkim oddawaniem mleka. Wycielenia przebiegają bezproblemowo. Oprócz tego buhaj OUTLAW charakteryzuje się doskonałą płodnością. W skrócie, posiada wszystkie cechy, które uszczęśliwiają hodowców!
Grashoek Gredien 96 - córka Outlaw, właściciel: Melkveebedrijf Grashoek b.v., Grashoek De Kroon De Jong 184 - córka Outlaw, właściciel: Dhr. C. Krooneman, 't Harde

Pierwszych 25 zarejestrowanych córek buhaja OUTLAW zdobyło średnio 82 punkty za eksterier! Aby jeszcze bardziej przybliżyć Państwu buhaja OUTLAW prezentujemy krótki FILM nakręcony przez Juliena Hautvast. Jesteśmy pewni, że w najbliższym czasie jeszcze wiele razy usłyszymy nazwę OUTLAW!

Polecamy!

Triumf w Brnie!


2015-07-16

Na ostatniej wystawie, która odbyła się w Republice Czeskiej w Brnie, triumfowała stacja K.I.SAMEN. Krowy na wystawę wybrano z regionu Domazlice, w którym stacja K.I.SAMEN intensywnie działa i co dwa lata organizuje pokazy w Mrakovie. Tym razem na wystawę w Brnie wybrano cztery przedstawicielki odmiany czerwono-białej HF. I uplasowały się one na czterech pierwszych miejscach!

Czempionką została córka buhaja Thunder WThundra. Córki tego buhaja charakteryzują się wysoką produkcją mleczną o wysokiej zawartości suchej masy w mleku (średnio 3,50% białka).

Thundra - córka buahja Thunder W

Bela - córka buhaja AbelWiceczempionką została córka buhaja AbelBela. Jest to doskonała krowa w trzeciej laktacji. Abel (Kian x Lentini) to buhaj, którego córki zachwycają świetną produkcją i bardzo dobrym eksterierem. Udowadniają, że w praktyce są o wiele lepsze niż na wycenie papierowej. Hodowcy z Holandii, Niemczech, Czech, Polski i Kanady, którzy w swoim stadzie używali Abla, są zachwyceni rezultatami i ponownie zamawiają jego nasienie…

Obie krowy są własnością farmy AGRO Stankov z regionu Domazlice. Ferma ta od wielu lat ściśle współpracuje ze stacją K.I.SAMEN, obecnie posiada około 750 krów o produkcji ponad 8500 kg mleka.

Więcej

Gerbert o genomice


2015-06-26

Poniżej prezentujemy tłumaczenie artykułu opublikowanego w kwietniu tego roku w czasopiśmie „Holstein International Plus”. Gerbert Engelen (współwłaściciel stacji unasieniania K.I.SAMEN) odpowiedział na trzy najbardziej palące kwestie.

Henry Cooper, Rouveen (Holandia): „Czy K.I.SAMEN będzie kiedykolwiek korzystać z selekcji genomowej? Czy też pozostanie przeciwne, mimo zwiększenia jej niezawodności?”

Gerbert Engelen: "Selekcja genomowa stała się zbieraniną różnych badań. Stacja K.I.SAMEN pozwoliła sobie jednak zbadać wszystkie możliwe do zbadania genomowo cechy. Stacja od początku była zachwycona  tym, że jest możliwość przebadania buhajów w kierunku rodzaju kappa-kazeiny, recesywnego genu czerwonego umaszczenia czy też beta-kazeiny A2A2.  K.I.SAMEN było też zawsze chętne do przeprowadzania testów genetycznych na nosicielstwo genu recesywnego takich chorób jak BLAD, CVM i Brachyspina, aby w ten sposób zmniejszyć zasięg ich występowania w populacji. Buhaje, które posiadają którąś z tych wad genetycznych nie są dopuszczane do rozrodu w stacji K.I.SAMEN. Jeśli jednak chodzi o selekcję genomową jako narzędzie marketingowe w handlu to K.I.SAMEN jest temu przeciwne. W ten sposób można sprzedać wiele marzeń ale jest to najczęściej oszustwo. K.I.SAMEN korzysta z badań genomowych ale tylko tych potwierdzonych, a nie na oczekiwaniach. Niezawodność jest coraz wyższa  ale wiedza jaką daje coraz uboższa. W tym sensie, że brakuje wielu konkretnych informacji: matki buhajów genomowych nie dają jeszcze mleka, buhaj nie ma również córek w laktacji. Wszystko wyliczane jest papierowo, a poprawność tego jest bardzo niska. K.I.SAMEN śledzi oczywiście wszystkie nowe techniki i próbuje na podstawie przeszłości (i teraźniejszości) wyciągać wnioski. Co tworzy postęp hodowlany? Jest to zmienność. Bez zmienności nie jest możliwy postęp.

Więcej

Copyright © Kisamen, wszelkie prawa zastrzeżone

web design: www.corsario.pl