Aktualności

OUTLAW ...... Pokazał się w Gorinchem!


2015-11-03

Podczas listopadowej wystawy hodowlanej Rundvee & Mechanisatie Vakdagen (RMV) w holenderskim Gorinchem stacja K.I.SAMEN zaprezentowała stawkę córek znakomitego buhaja Outlaw.

OutlawPeel Dijker OUTLAW (VG 88)


Jerudo x Canvas (VG 89) x Rubens (VG 87) x Ronald (EX 90) x Tops (VG 85) x Alpenrex x Triple Threat

aAa 516 432

Beta-kazeina A2A2

Obejrzyj: OUTLAW w ruchu!

OUTLAW, urodzony w lipcu 2010 roku, jest synem znanego buhaja Jerudo, a od strony matczynej posiada w rodowodzie świetną linię Peeldijker Liesje. Linia ta jest chętnie używana przez wiele stacji unasieniania, również stację K.I.SAMEN. Pochodzi z niej między innymi BURNSTYN - jego matką jest Liesje 640, która jest jednocześnie babką Outlawa. Grupa córek Burnstyna była prezentowana na wystawie w Gorinchem w 2012 roku!

Więcej

Hodowcy bydła chcą funkcjonalne i łatwe w utrzymaniu krowy


2015-10-07

We wrześniowym numerze czasopisma „Dairy Global” pojawił się wywiad z Gerbertem Engelen (współwłaścicielem stacji) i Josem Hooijer (menadżerem sprzedaży i marketingu)  ze stacji K.I.SAMEN. W artykule w jasny sposób przedstawiona została filozofia hodowlana  K.I.SAMEN  i poruszono tematy związane z wyceną genomową, różnorodnością krwi w dzisiejszej hodowli bydła, zbalansowaniem krów i krzyżowaniem międzyrasowym.

Holenderska stacja K.I.SAMEN ma swoją własną filozofię i cel hodowlany. Od początku istnienia (od 1982 roku) ten cel jest niezmienny i stacja dąży do wyhodowania mocnych, funkcjonalnych, bezproblemowych w utrzymaniu krów. Wizja ta jest podzielana przez hodowców bydła na całym świecie.

Więcej

Pięć wystawionych krów i pięć zdobytych tytułów na “Midsummer Dairy Show”


2015-10-06

Grashoek Vrije Tulp 25 - córka Cedric


W ostatni piątek września  w holenderskim Schijndel odbyła się kolejna edycja jesiennej wystawy “Midsummer Dairy Show”. Jest ona zawsze entuzjastycznie przyjmowana przez wystawców i gości najlepsze krowy holenderskiej hodowli.  Po raz pierwszy brały w niej udział nie tylko starsze krowy HF odmiany czarno-  i czerwono-białej  ale również młode pierwiastki.


Pięć na pięć!

W show wzięło udział 5 krów z  fermy hodowlanej Grashoek. Oczekiwania były bardzo wysokie. Pojawiło się kilka znanych już krów  jak np. Grashoek Nordika 5 (o.COLOMBO) i Grashoek Vrije Tulp 25 (o.CEDRIC RED).

.Jipsing Bontje 40 - córka Lucrative


Poziom wszystkich prezentowanych na wystawie krów był bardzo wysoki, a jednak  ilość nagród jaką zdobyły te z Grashoek imponująca! Otrzymały one następujące tytuły:

•   Czempion rezerwowyodych krów odmiany czerwono-białej > Grashoek Silke 162 (o. Acme)
•   Czempion rezerwowy młodych krów odmiany czarno-białej > Grashoek Frieska 182 (o. Lonar)
•   3. miejsce w bardzo licznie obstawionej klasie średniej krów odmiany czerwono-białej > Jipsing Bontje 40 (o. Lucrative)
•   Czempion w klasie krów starszych odmiany czerwono-białej > Grashoek Vrije Tulp 25 (o. Cedric)
•   Czempion rezerwowy w klasie krów starszych odmiany czarno-białej > Grashoek Nordika 5 (o. Colombo)

 

Grashoek Nordika 5 - córka Colombo

Grashoek Nordika 5 jest córką krowy Moerhoeve Gonda 114  (o. Niveau) oraz buhaja Colombo. Nordika 5 zdobyła mnóstwo tytułów czempionek i wiceczempionek na wystawach hodowlanych, a wisienką na torcie było zdobycie przez nią tytułu  "Krowa z największa ilością kg tłuszczu i białka wyprodukowaną w czasie swoich laktacji” na wystawie “Midsummer Dairy Show” w Schijndel.

8 laktacji – 2392 dni – 88432 litry mleka – 4,91% tłuszczu – 3,76% białka – 4356 kg tłuszczu – 3332 kg białka


Podsumowując:  pięć wystawionych krów i pięć zdobytych tytułów!


Defekt genetyczny CD


2015-09-08

W stadach bydła często zdarza się, że cielęta padają ze względu na niedostateczny rozwój, utratę apetytu i wyniszczające biegunki. Pomimo starań weterynaryjnych stan tych cieląt nie poprawia się. Objawy choroby to przede wszystkim przewlekła, nieuleczalna biegunka, niedowaga, częste powikłania to zapalenie płuc i ich obrzęk. Test na patogeny wychodzi negatywny, co dowodzi, że musi być inna przyczyna. Zaobserwowano również, że bliźniaki odchowywane w różnych gospodarstwach wykazują te same objawy chorobowe.

Ostatnio grupa badawcza składająca się z przedstawicieli  Vit z Verden, Instytutu Weterynarii w Kiel, Szkoły Wyższej w Hanowerze oraz Uniwersytetu Technicznego w Monachium odkryła genetyczną przyczynę tych upadków. Grupa badawcza zebrała dużo informacji o cielętach  o podobnych rodowodach, które cierpią na niepoddającą się terapii i prowadzącą do śmierci biegunkę oraz charakteryzują się niedostatecznym rozwojem. Dzięki udanej współpracy środowisk weterynaryjnych (MASTERRIND) odkryto genetyczną przyczynę tej nieuleczalnej choroby. W oparciu o współczesne możliwości analizy genomu oraz rozszerzoną wiedzę o sposobach dziedziczenia u bydła odkryto w genomie haplotyp bezpośrednio powiązany z tą chorobą. Ponadto, grupa odkryła związek pomiędzy zmienionym odcinkiem genomu, a zaburzonym mechanizmem wchłaniania cholesterolu, a ten nowy defekt genetyczny nazwano „Deficytem cholesterolu (CD)”.

Więcej

Pakiet: Promocja Długowieczności!


2015-08-28

Pakiet "Promocja Długowieczności" składa się z 6 najbardziej długowiecznych buhajów:

JUNO, MANIAC, RADON, RED IMPULSE, TIMELESS, RED REFLEX.

W skład pakietu wchodzi razem 60 porcji - po 10 porcji nasienia każdego z buhajów.

Cena pakietu to tylko 1980 zł netto!

Więcej

Przyszłość hodowli


2015-08-27

De Kroon de Jong 184 - córka OutlawDla hodowców bydła mlecznego nastały trudne czasy, cena mleka waha się. Jest więc niezwykle ważne, aby mieć dobrze przemyślany cel hodowlany i świadomość kierunku, w którym chce się podążać. Na hodowlę bydła trzeba spojrzeć w szerszej perspektywie i wiedzieć co zrobić, aby obniżyć koszty produkcji mlecznej. Można to zrobić między innymi poprzez odpowiedni dobór buhajów do swojego stada. Powinny to być sprawdzone w praktyce buhaje, których córki znajdują się w produkcji, zostały wysoko wycenione i widać co sobą reprezentują. Tylko takie podejście może dać gwarancję, że i Państwa krowy będą najwyższej jakości. Od wielu lat stacja K.I.SAMEN dba w tą kwestię, co doprowadziło do pokaźnej rzeszy zadowolonych hodowców, którzy chętnie używają genetyki K.I.SAMEN. Ci hodowcy obserwują już rezultaty w swoich oborach.

Więcej

Indeks NVO - dane z sierpnia 2015


2015-08-24

K.I.SAMEN stawia na praktykę dlatego bardzo ważnym elementem oceny długowieczności krów jest indeks NVO opracowany na podstawie faktycznych danych. W tabeli ponownie przedstawiamy aktualne dane z sierpnia 2015 roku dotyczące długowieczności córek naszych buhajów w porównaniu do średniej długowieczności krów w Holandii.


W poniższej tabeli zostały opublikowane wartości NVO buhajów, które mają ponad 100 córek w jednej grupie laktacyjnej. Co oznaczają te liczby i co można z nich wywnioskować? Trzy lata po pierwszym wycieleniu żyje w Holandii średnio 56 krów (wg CRV) ze 100, które weszły w produkcję. W przypadku buhaja MAIK ze stacji K.I.SAMEN - po trzech latach od pierwszego wycielenia żyje aż 80 krów! Oznacza to 24 krowy więcej niż średnia populacji. W Holandii po 5 latach po pierwszym wycieleniu ze 100 krów żyje tylko 25 (wg CRV). Po buhaju SHOGUN po 5 latach żyje jeszcze 48 córek - to więcej o 23 sztuki, a w ujęciu procentowym to aż ponad 60% więcej krów!

Więcej

Copyright © Kisamen, wszelkie prawa zastrzeżone

web design: www.corsario.pl