Aktualności
Gorinchem 2015
2015-12-15
Dwa tygodnie temu w holenderskim Gorinchem odbyła się narodowa wystawa bydła "Rundvee & Mechanisatie Vakdagen", na której zaprezentowaliśmy stawkę córek buhaja Peeldijker Outlaw. Dla tych, którzy nie mogli przybyć, Julien Hautvast zrobił krótką, filmową prezentację, która jest dostępna po linkiem "Peeldijker OUTLAW - stawka córek".
Krzyżowanie międzyrasowe nie jest przyszłością hodowli!
2015-12-03
W listopadowym wyadaniu znanego miesięcznika "Hodowca Bydła" ukazał się nasz artykuł na temat wad krzyżowania międzyrasowego. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z nim.
OUTLAW ...... Pokazał się w Gorinchem!
2015-11-03
Podczas listopadowej wystawy hodowlanej Rundvee & Mechanisatie Vakdagen (RMV) w holenderskim Gorinchem stacja K.I.SAMEN zaprezentowała stawkę córek znakomitego buhaja Outlaw.
Peel Dijker OUTLAW (VG 88)
Jerudo x Canvas (VG 89) x Rubens (VG 87) x Ronald (EX 90) x Tops (VG 85) x Alpenrex x Triple Threat
aAa 516 432
Beta-kazeina A2A2
Obejrzyj: OUTLAW w ruchu!
OUTLAW, urodzony w lipcu 2010 roku, jest synem znanego buhaja Jerudo, a od strony matczynej posiada w rodowodzie świetną linię Peeldijker Liesje. Linia ta jest chętnie używana przez wiele stacji unasieniania, również stację K.I.SAMEN. Pochodzi z niej między innymi BURNSTYN - jego matką jest Liesje 640, która jest jednocześnie babką Outlawa. Grupa córek Burnstyna była prezentowana na wystawie w Gorinchem w 2012 roku!
WięcejHodowcy bydła chcą funkcjonalne i łatwe w utrzymaniu krowy
2015-10-07
We wrześniowym numerze czasopisma „Dairy Global” pojawił się wywiad z Gerbertem Engelen (współwłaścicielem stacji) i Josem Hooijer (menadżerem sprzedaży i marketingu) ze stacji K.I.SAMEN. W artykule w jasny sposób przedstawiona została filozofia hodowlana K.I.SAMEN i poruszono tematy związane z wyceną genomową, różnorodnością krwi w dzisiejszej hodowli bydła, zbalansowaniem krów i krzyżowaniem międzyrasowym.
Holenderska stacja K.I.SAMEN ma swoją własną filozofię i cel hodowlany. Od początku istnienia (od 1982 roku) ten cel jest niezmienny i stacja dąży do wyhodowania mocnych, funkcjonalnych, bezproblemowych w utrzymaniu krów. Wizja ta jest podzielana przez hodowców bydła na całym świecie.
WięcejPięć wystawionych krów i pięć zdobytych tytułów na “Midsummer Dairy Show”
2015-10-06
W ostatni piątek września w holenderskim Schijndel odbyła się kolejna edycja jesiennej wystawy “Midsummer Dairy Show”. Jest ona zawsze entuzjastycznie przyjmowana przez wystawców i gości najlepsze krowy holenderskiej hodowli. Po raz pierwszy brały w niej udział nie tylko starsze krowy HF odmiany czarno- i czerwono-białej ale również młode pierwiastki.
Pięć na pięć!
W show wzięło udział 5 krów z fermy hodowlanej Grashoek. Oczekiwania były bardzo wysokie. Pojawiło się kilka znanych już krów jak np. Grashoek Nordika 5 (o.COLOMBO) i Grashoek Vrije Tulp 25 (o.CEDRIC RED).
Poziom wszystkich prezentowanych na wystawie krów był bardzo wysoki, a jednak ilość nagród jaką zdobyły te z Grashoek imponująca! Otrzymały one następujące tytuły:
• Czempion rezerwowy młodych krów odmiany czerwono-białej > Grashoek Silke 162 (o. Acme)
• Czempion rezerwowy młodych krów odmiany czarno-białej > Grashoek Frieska 182 (o. Lonar)
• 3. miejsce w bardzo licznie obstawionej klasie średniej krów odmiany czerwono-białej > Jipsing Bontje 40 (o. Lucrative)
• Czempion w klasie krów starszych odmiany czerwono-białej > Grashoek Vrije Tulp 25 (o. Cedric)
• Czempion rezerwowy w klasie krów starszych odmiany czarno-białej > Grashoek Nordika 5 (o. Colombo)
Grashoek Nordika 5 jest córką krowy Moerhoeve Gonda 114 (o. Niveau) oraz buhaja Colombo. Nordika 5 zdobyła mnóstwo tytułów czempionek i wiceczempionek na wystawach hodowlanych, a wisienką na torcie było zdobycie przez nią tytułu "Krowa z największa ilością kg tłuszczu i białka wyprodukowaną w czasie swoich laktacji” na wystawie “Midsummer Dairy Show” w Schijndel.
8 laktacji – 2392 dni – 88432 litry mleka – 4,91% tłuszczu – 3,76% białka – 4356 kg tłuszczu – 3332 kg białka
Podsumowując: pięć wystawionych krów i pięć zdobytych tytułów!
Defekt genetyczny CD
2015-09-08
W stadach bydła często zdarza się, że cielęta padają ze względu na niedostateczny rozwój, utratę apetytu i wyniszczające biegunki. Pomimo starań weterynaryjnych stan tych cieląt nie poprawia się. Objawy choroby to przede wszystkim przewlekła, nieuleczalna biegunka, niedowaga, częste powikłania to zapalenie płuc i ich obrzęk. Test na patogeny wychodzi negatywny, co dowodzi, że musi być inna przyczyna. Zaobserwowano również, że bliźniaki odchowywane w różnych gospodarstwach wykazują te same objawy chorobowe.
Ostatnio grupa badawcza składająca się z przedstawicieli Vit z Verden, Instytutu Weterynarii w Kiel, Szkoły Wyższej w Hanowerze oraz Uniwersytetu Technicznego w Monachium odkryła genetyczną przyczynę tych upadków. Grupa badawcza zebrała dużo informacji o cielętach o podobnych rodowodach, które cierpią na niepoddającą się terapii i prowadzącą do śmierci biegunkę oraz charakteryzują się niedostatecznym rozwojem. Dzięki udanej współpracy środowisk weterynaryjnych (MASTERRIND) odkryto genetyczną przyczynę tej nieuleczalnej choroby. W oparciu o współczesne możliwości analizy genomu oraz rozszerzoną wiedzę o sposobach dziedziczenia u bydła odkryto w genomie haplotyp bezpośrednio powiązany z tą chorobą. Ponadto, grupa odkryła związek pomiędzy zmienionym odcinkiem genomu, a zaburzonym mechanizmem wchłaniania cholesterolu, a ten nowy defekt genetyczny nazwano „Deficytem cholesterolu (CD)”.
Więcej