System aAa

System potrójnego A (aAa)

jest strategią kojarzenia bydła pochodząca z USA. Opisuje główne cechy budowy ciała i szkieletu krów i byków. Cechy te zostają podzielone na sześć typów i tak sparowane, że idealnie się uzupełniają.

System aAa został stworzony przez Amerykanina Billa Weeks'a i od około dziesięciu lat znajduje coraz więcej zwolenników w Europie. Jego początkowa nazwa to „WeeksSM Animal Analysis” ale hodowcy znają go lepiej jako system potrójnego A lub po prostu system aAa (od Animal Analysis Associates). System ten ma znaczenie nie tylko dla wiodących hodowli, ale też dla całkiem normalnych zakładów produkcyjnych, gdyż ułatwia odpowiednie dopasowanie zwierząt, a to z kolei daje pewność uzyskania zwierzęcia o najbardziej pożądanych cechach i oszczędza czas.

1. Dairy (mleczność)
Krowy bardzo mleczne, dają więcej mleka niż obiecuje to ich wygląd. Kształt ciała gruszkowaty z mocno wysklepionymi żebrami, bardzo samicze z delikatną głową i delikatną, długą szyją, delikatne kości, szerokie w biodrach, pełne wymię.

2. Tall (wysokość)
Krowy bardziej wysokie niż szerokie, wysokie w nogach, szybko rosnące, wysokie tylne zawieszenie wymienia, przednie zawieszenie elastyczne, długie strzyki, gruczołowate wymię.

3. Open (głębokość)
Krótki, szeroki krzyż, szerokie kości, wystarczająca ilość miejsca dla wymienia, bezproblemowe wycielenia, długie i płodne życie.

4. Strong (siła)
Energiczne, głęboka klatka piersiowa, mocne kości, zdrowe wymię, dobrze daje sobie radę z wysoką produkcją.

5. Smooth  (szlachetnosć)
Wyważone, bardziej szerokie niż wysokie, duża wydajność, duża żarłoczność (szeroka głowa i pysk), głębokie boki, szerokie zawieszenie tylnego wymienia, długie przedniego, krótkie, łatwe do doju strzyki, mało urazów strzyków i nóg, bezproblemowe krowy.

6. Style (styl)
Strome nogi, równy zad, długie lędźwie, żywotne, bardziej nadaje się do oglądania i sprzedaży niż produkcji.

Cechy 1-6 i związane z tym pojęcia nie przedstawiają żadnej oceny zwierzęcia tylko są opisem budowy ciała zwierzęcia i szkieletu. Zwierzęta z identycznym aAa mogą więc być całkiem różnej jakości.

Idealne zwierzę łączy w sobie wiele detali wszystkich 6 typów. Typy 1 i 4, 2 i 5 oraz 3 i 6 stoją w opozycji do siebie i wzajemnie się uzupełniają.

Dzięki systemowi aAa można dowiedzieć się, jaki główny kod ma buhaj gdyż zostają mu przyporządkowane 3 (ewentualnie 6) najmocniej go reprezentujące kody. Inaczej jest u krów, bo w przeciwieństwie do buhajów, te trzy kody informują jakich cech im brakuje. Np. krowie z kodem 561 brakuje w pierwszej linii „Smooth”, w drugiej „Style”, a w trzeciej „Dairy”. Do tej krowy najlepiej pasowałby byk z kodem 561 ponieważ on posiada te cechy. Wtedy, zgodnie z definicją systemu potrójnego A, oba zwierzęta byłyby dopasowane do siebie w 100%.

UWAGA! U buhaja kod aAa informuje jakie cechy on posiada, u krowy - jakich cech jej brakuje!


Copyright © Kisamen, wszelkie prawa zastrzeżone

web design: www.corsario.pl