Aktualności

Praktyczny Indeks Długowieczności - luty 2017


2017-02-09

Buhaje ze stacji K.I.SAMEN po raz kolejny bezkonkurencyjne!

W tabeli obok zostały opublikowane wartości NVO buhajów, które mają ponad 100 córek w jednej grupie laktacyjnej. Co oznaczają te liczby i co można z nich wywnioskować? Trzy lata po pierwszym wycieleniu żyje w Holandii średnio 59 krów ze 100, które weszły w produkcję. W przypadku buhaja MAIK ze stacji K.I.SAMEN - po trzech latach od pierwszego wycielenia żyje aż 79 krów! Oznacza to o 20 krów więcej niż średnia populacji. W Holandii po 5 latach po pierwszym wycieleniu ze 100 krów żyje tylko 28. Po buhaju SHOGUN po 5 latach żyje jeszcze 49 córek - to więcej o 21 sztuki, a w ujęciu procentowym to aż ponad 60% więcej krów!

Jeśli chodzi o liczbę żyjących córek w poszczególnych przedziałach to nie ma lepszych buhajów po O-MANie niż SHOGUN (numer 1) oraz MANIAC (numer 2).  Z kolei MAIK jest najlepszym synem Mascola.

Średnio z buhajów ze stacji K.I. SAMEN, które są ujęte w tabeli, trzy lata po pierwszym wycieleniu żyje jeszcze 67% krów. Jest to o 8% więcej niż średnia holenderska. Po pięciu latach po pierwszym wycieleniu na holenderskich farmach średnio żyje jeszcze 28% krów, podczas gdy po bykach K.I. SAMEN 36% krów. Oznacza to o 8% więcej niż średnia holenderska. Tempo rotacji krów po buhajach ze stacji K.I. SAMEN jest więc niższe, a wydajność życiowa krowy wyższa. Ten sukces stacji K.I.SAMEN zależy od doskonałego dobrania rodzin krów z naciskiem na długi okres ich użytkowania. Wartości dla innych buhajów można znaleźć w tabeli obok.

Więcej

Lista buhajów z genen kappa-kazeiny A2A2


2016-12-21

Występują trzy genotypy ß-kazeiny: A1A1, A2A2, A1A2. Allel A2 jest znany również jako marker wydajności białka.

Pierwotnie mleko krowie zawierało tylko ß-kazeinę A2A2. W wyniku selekcji na wysoką wydajność mleczną, w hodowli pojawiły się też krowy z allelem A1. Jest on dodatnio skorelowany z bardzo wysoką mlecznością i niestety jest również najczęstszą przyczyną alergii na mleko krowie. ß-kazeina A1 nie jest całkowicie rozkładana przez organizm ludzki z powodu odrębności na 67. pozycji sekwencji aminokwasowej. Powstaje wtedy związek tzw. kazomorfina, który może mieć związek z wieloma chorobami i objawami autoimmunologicznych. Fakt ten spowodował, że zaczęto przywiązywać dużą wagę do selekcji buhajów z genotypem A2A2, aby mogły one cechę tę przekazać swoim córkom. Mleko od krów, które zawiera ß-kazeinę A2A2 jest łatwiej strawne, nie ma właściwości uczulających, jest prozdrowotne, zmniejsza ryzyko zachorowania ludzi na cukrzycę i choroby serca. Naukowcy z Uniwersytetu Curtin w Perth w Australii udowodnili, że po wypiciu mleka typu A2 jest mniej bólów brzucha i wzdęć niż po wypiciu mleka typu  A1. Badanie przeprowadzono na 41 wolontariuszach. Dwa tygodnie przed badaniem musieli się oni powstrzymać przed spożywaniem produktów mlecznych. Potem przez następne dwa tygodnie pili 750 ml jednego rodzaju mleka dziennie, a następnie przez kolejne dwa tygodnie tyle samo drugiego rodzaju. Uczestnicy nie wiedzieli, jaki rodzaj mleka w danym okresie piją. Na koniec badania okazało się, że w przypadku spożywania mleka A1 jest o 61 procent więcej wzdęć i o 38 procent więcej objawów bólu brzucha niż w przypadku spożywania mleka typu A2.

Wyniki badań nad różnicą właściwości mleka typu A1 i A2 zostały opublikowane w European Journal of Clinical Nutrition. Obecnie w sklepach w Nowej Zelandii pojawiło się specjalnie oznaczone mleko typu A2. Prawdopodobnie już niedługo takie mleko będzie można kupić również w sklepach europejskich. Co za tym idzie, coraz istotniejsze staje się selekcjonowanie buhajów, które przekazują swoim córkom gen ß-kazeiny A2.

Buhaje z naszej stacji z genotypem ß-kazeiny A2A2 to:

Albiorix, Bahati, Blackjack, Bobax, Burnstyn, Campari, Cracker, Elmar, Floyd, Juno, Jupiter, Kojack, Lady Lover, Lithium, Lucrative, Malando, Manhattan, Mecanic, Moonshine, New Gold, New Horizon, Norwin, Outlaw, Radon, Redbone, Salinas, Spiderman, SunflowerSuper-Joc, Supervisor, The Voice, Timeless, Tomahawk, Tumult, Upswing,

Więcej na temat ß-kazeiny A2A2 pisaliśmy w czerwcowych aktualnościach: Zdrowa kazeina A2A2.


Lady Lover na wystawie w Gorinchem!


2016-12-01

Na tegorocznych targach Rundvee en Mechanisatie Vakdagen w holenderskim Gorinchem stacja K.I.SAMEN zaprezentowała dwie stawki córek po buhajach Lady Lover i Galant. Obie grupy znalazły wielkie zainteresowanie i uznanie publiczności.

Grupa córek buhaja Lady Lover składała się z pięknych, typowo mlecznych krów z szeroką, dobrze wypełnioną klatką piersiową. Cechowały się wzorcowo zbudowanymi i doskonale zawieszonymi wymionami oraz świetnymi nogami i mocnymi racicami. Nie były to krowy ekstremalnie duże. Dwie z nich za matki miały córki buhaja Kian, matką trzeciej była wnuczka buhaja Kian. Oba te buhaje (Lady Lover i Kian) doskonale się uzupełniają. Fakt ten potwierdza wielu hodowców, którzy mają w oborze krowy o takim połączeniu krwi. „Połącz Lady Lovera z krwią Kiana, a uzyskasz krowy o dużej i łatwej produkcji” – taki silny przekaz można było usłyszeć z ich ust.

Grupa córek buhaja Lady Lover na wystawie w Gorinchem 2016Grupa córek buhaja Lady Lover na wystawie w Gorinchem 2016

Big Anna Jacoba 115 – Teoria, praktyka, doświadczenie w trzech egzemplarzach!


2016-11-23

Big Anna Jacoba 115


K.I.SAMEN od samego początku opiera swój wybór buhajów kierując się głównie rodziną krów. Stacja szuka mocnych, sprawdzonych rodzin krów o dobrym poziomie produkcji, bezproblemowych w utrzymaniu i długowiecznych. Jedną z takich wyróżniających się rodzin jest rodzina Anna Jacoba państwa Knoef z miejscowości Geesteren. Z rodziny tej na uwagę zasługuje zwłaszcza jedna z krów – Big Anna Jacoba 115, córka buhaja Jorryn ze stacji K.I.SAMEN i matka takich buhajów jak Big Malki, Big Sentaro i Big Clyde. Ta wyceniona na 90 punktów krowa jest odzwierciedleniem tego, co doskonała krowa i rodzina mieć powinny.


Big ClydeBig MalkiBig Sentaro

                                       Big Clyde                                           Big Malki                                         Big Sentaro

Więcej

Najlepsza grupa krów wszechczasów - HARDENBERG 2016!


2016-11-10

W dniach 1-3 listopada 2016 roku odbyła się w Hardenberg w Holandii wystawa hodowlana. Wzięli w niej udział hodowcy i stacje inseminacyjne z całego świata.

Stacja K.I.SAMEN zaprezentowała stawkę córek po buhaju BIG MALKI, która została uznana za najlepszą grupę krów wszechczasów!

Te całkiem czarne, o mocnym kośćcu, młode krowy zachwycają swoją urodą. Jest to bardzo wyrównana stawka. Wszystkie krowy mają doskonale zbudowane i zawieszone wymiona oraz świetne, mocne nogi. Publiczność nie szczędziła pozytywnych komentarzy:


„Jedna z najlepszych grup wszechczasów”

                                                                                                                                           „Super nogi, super wymiona i super kłoda”

„Młode krowy z doskonale rozwiniętą klatką piersiową”

                                                                                                                                           "Młode krowy z niezwykłą witalnością i w typie rasy”

„Wyrównane, z mocnym kośćcem, dobrze zbalansowane krowy”

                                                                                                                                           „Witalne krowy, które charakteryzują się świetnym kalibrem”

„Te czarne, błyszczące, młode krowy to powiew świeżości”

Więcej

Praktyczny Indeks Długowieczności - dane z września 2016


2016-09-29

We wrześniu 2016 roku opublikowano najnowsze dane Praktycznego Indeksu Długowieczności.

Buhaje ze stacji K.I.SAMEN po raz kolejny okazały się bezkonkurencyjne!

W tabeli obok zostały opublikowane wartości NVO buhajów, które mają ponad 100 córek w jednej grupie laktacyjnej. Co oznaczają te liczby i co można z nich wywnioskować? Trzy lata po pierwszym wycieleniu żyje w Holandii średnio 59 krów ze 100, które weszły w produkcję. W przypadku buhaja MAIK ze stacji K.I.SAMEN - po trzech latach od pierwszego wycielenia żyje aż 79 krów! Oznacza to o 20 krów więcej niż średnia populacji. W Holandii po 5 latach po pierwszym wycieleniu ze 100 krów żyje tylko 28. Po buhaju SHOGUN po 5 latach żyje jeszcze 49 córek - to więcej o 21 sztuki, a w ujęciu procentowym to aż ponad 60% więcej krów!

Jeśli chodzi o liczbę żyjących córek w poszczególnych przedziałach buhaja DIMAN (rasa MRI) wciąż nie pokonał żaden inny buhaj! Podobnie nie ma lepszych buhajów po O-MANie niż SHOGUN (numer 1) oraz MANIAC (numer 2).  Z kolei MAIK jest najlepszym synem Mascola.

Średnio z buhajów ze stacji K.I. SAMEN, które są ujęte w tabeli, trzy lata po pierwszym wycieleniu żyje jeszcze 66% krów. Jest to o 7% więcej niż średnia holenderska. Po pięciu latach po pierwszym wycieleniu na holenderskich farmach średnio żyje jeszcze 28% krów, podczas gdy po bykach K.I. SAMEN 36% krów. Oznacza to o 8% więcej niż średnia holenderska. Tempo rotacji krów po buhajach ze stacji K.I. SAMEN jest więc niższe, a wydajność życiowa krowy wyższa. Ten sukces stacji K.I.SAMEN zależy od doskonałego dobrania rodzin krów z naciskiem na długi okres ich użytkowania. Wartości dla innych buhajów można znaleźć w tabeli obok.


Więcej

Parada buhajów!


2016-08-04

Lady Lover podczas parady (fot. Alger Meekma)Dla wielu odwiedzających „I Otwarte Dni Stacji K.I.SAMEN b.v.” parada buhajów była najbardziej wyczekiwanym wydarzeniem!

Przewodnicy buhajów (Paul, Ronald, Peter i Mark wraz z pomocnikami) od wielu miesięcy ćwiczyli i przygotowywali buhaje do tego szczególnego dnia. Zamysłem było przedstawić publiczności dojrzałe, sprawdzone buhaje, które zademonstrują filozofię hodowlaną stacji K.I.SAMEN b.v. Wybrano 23 buhaje, które były prezentowane dwa razy dziennie w dwóch grupach na specjalnie wydzielonym terenie.

Więcej

Copyright © Kisamen, wszelkie prawa zastrzeżone

web design: www.corsario.pl