Aktualności

Białka mleka, a przydatność mleka do produkcji serów


2018-07-05

W realizowanych obecnie programach hodowlanych bydła mlecznego zawartość i wydajność białka w mleku są cechami najwyżej premiowanymi, co wynika między innymi z tendencji do wysokiego przetwarzania mleka. Wyniki badań dotyczące polimorfizmu białek mleka coraz częściej wprowadza się do pracy hodowlanej jako dodatkowe parametry selekcyjne. Dotyczy to przede wszystkim wariantów genetycznych dwóch genów: kappa-kazeiny (CASK) i beta-laktoglobuliny (BLG) oraz ich wpływu na zawartość białka, a także cechy technologiczne mleka (ważne zwłaszcza w przemyśle serowarskim). Od składu chemicznego mleka zależy cena mleka oraz opłacalność i ekonomika produkcji.

Beta-laktoglobulina (BLG) jest podstawowym składnikiem białek serwatkowych, której zawartość szacuje się na 9% związków azotowych mleka (stężenie w mleku krowim 2-4 g/dm3). Polimorfizm beta-laktoglobuliny warunkuje seria kodominujących alleli. Najczęściej identyfikowane są jej trzy warianty: AA, AB i BB.

Kappa-kazeina (CASK), której zawartość w mleku krowim waha się w granicach 2,4–2,6%, jest białkiem mleka wzbudzającym największe zainteresowanie wśród hodowców i mleczarni. Stanowi ona ok. 78–85% ogółu białek mleka. Jej wysoka wartość odżywcza powoduje, że odgrywa ona zasadniczą rolę w odchowie potomstwa. Ponadto κ-kazeina jest głównym źródłem wapnia i fosforu dla młodego organizmu. Wartość biologiczna kazeiny dorównuje białku mięsa i znacznie przewyższa wartością białka zbóż oraz rośliny strączkowe. Jest również najważniejszym białkiem w procesie produkcji serów i to od jej zawartości zależy rentowność produkcji serów – wyższy % kazeiny oznacza więcej sera, a więc więcej gotowego produktu do sprzedaży.

Więcej

Najlepsza krowa w Holandii - Big Anna Jacoba 115 - matka Big Malki


2018-07-02

Mamy przyjemność poinformować, że matka naszego buhaja Big MALKI – Big Anna Jacoba 115 została uznana za najlepszą krowę hodowlaną w Holandii. Wyboru dokonało specjalistyczne czasopismo poświęcone hodowli bydła „Holstein International Plus” bazując na wynikach holenderskich hodowców. Big Anna Jacoba 115 została wyhodowana przez rodzinę Knoef, którzy swoją hodowlę opierają na mocnych, wytrzymałych krowach.

Najwybitniejszym synem Big Anna Jacoba 115 jest znakomity Big Malki ze stacji K.I.SAMEN. Stacja przetestowała również kilka innych synów tej krowy. W 2019 roku w stacji K.I.SAMEN będzie testowany jej najmłodszy syn – Big Frans. Jednak jak donosi „Holstein International Plus” najbardziej ulubionym synem Big Anna Jacoba 115 jest dla państwa Knoef właśnie Big Malki. Spoglądając na dwa poniższe zdjęcia córek buhaja Big Malki w gospodarstwie państwa Knoef nie są potrzebne dalsze wyjaśnienia.

Więcej

Rodzina Malta - jakość od lat!


2018-05-09

Niedaleko Oldenburga w Niemczech, w miejscowości Wasermarsch znajduje się gospodarstwo mleczne Georga Altera, jego żony Heidi i syna Niklasa. Gospodarstwo położone jest pośrodku rozległych łąk, znajduje się w nim 150 krów oraz towarzyszące im młode bydło. Hodowca George Alter jest absolutnym profesjonalistą w swoim fachu. Z jego stada wywodzi się krowa-założycielka doskonałej rodziny krów – Malty oraz światowej sławy buhaj Lonar DE 0349789696. Rozglądając się po otoczeniu gospodarstwa łatwo zorientować się, że okoliczne warunki nie sprzyjają produkcji mleka. „Ponieważ – jak mówi George - wokół jest dużo wrzosowisk i musimy być zawsze czujni gdyż kiedy torf jest przesiąknięty wodą niemożliwa jest uprawa ziemi. Kiedy przeprowadziliśmy się w to miejsce w latach 70’ musieliśmy opracować własny sposób uprawy roli”.

Obecnie ponad 90% żywego inwentarza w oborze rodziny Alter pochodzi z jednej i tej samej rodziny krów – Malta. Rodzina ta ma swoje korzenie w latach 70’ i wyróżnia się przede wszystkim długą żywotnością i doskonałym eksterierem. Krowa Malta, założycielka tej rodziny, to wyceniona na 94 punkty córka buhaja Odyn. W ciągu życia wyprodukowała ponad 128 000 kg mleka i w 2002 roku została pierwszą „100-tysięczną krową”, która wygrała wystawę WEU w Oldenburgu. Podstawą rodziny Malta są również takie buhaje jak Manitou, Rex, Pinchstar i Optimist, niektóre jeszcze z lat 70’. Siła rozrodcza tej rodziny jest ogromna. Spośród córek Malty 4 zostały w gospodarstwie rodziny Alter.  Ich średnia produkcja życiowa wyniosła 76 000 kg mleka, a średnia za eksterier to 91 punktów. Malta w swoim czasie była często płukana i pozyskano z niej wiele żeńskich zarodków, z których wiele krów ma obecnie olbrzymi wpływ na współczesną hodowlę bydła.

Inną znaną i cenioną krową z rodziny Malta jest córka krowy Malta i buhaja Design – krowa Magic. Cechuje się ona doskonałym eksterierem wycenionym na 93 punkty. Jako krowa po 6 wycieleniu przekroczyła wydajność 100 000 kg mleka. Co więcej została cenioną matką buhajów, a jej najbardziej znanym synem jest Lonar DE 0349789696 (syn Laudana). Ze względu na swój interesujący rodowód często był on używany w Niemczech.

Stacja K.I.SAMEN posiada kilka synów Lonara: Murphy, Leo, Fawi Larando, Outer Limit, The Answer i Overview.

Więcej

Praktyka potwierdza!


2018-05-08

W kwietniu po raz kolejny została opublikowana międzynarodowa wycena buhajów hodowlanych. Buhaje ze stacji K.I.SAMEN odnotowały znaczny wzrost indeksów NVI. Jest to częściowo związane z dodanym składnikiem do indeksu NVI , a mianowicie oceną dla zdrowotności racic.

Na szczególną uwagę zasługują zwłaszcza buhaje: Big Malki oraz Malando. W przypadku buhaja Malando wycena za zdrowotność racic to 109, w przypadku Big Malki aż 113. Córki obu buhajów cechują się późnym okresem dojrzewania i z biegiem czasu otrzymują coraz lepszą wycenę. W przypadku córek buhaja Malando indeks INET dla jałówek to 134, dla krów po drugim wycieleniu 240, po trzecim 316, po czwartym 340, a po piątym aż 430!

Geertje 603 (EX 90)

Geertje 603 (EX 90) - córka Malando
Właściciel: Melkveebedrijf Hammink, Almelo
2.05 305 dni 8600 kg 4.92% 3.78%
3.06 305 dni 10457 kg 4.85% 3.86%
4.08 305 dni 12450 kg 4.15% 3.60%

Jeśli chodzi o buhaja Big Malki to indeks INET dla jałówek wynosił 52, a dla krów po drugim wycieleniu już 260. Wzrost jest więc imponujący i doskonale wróży na przyszłość! Wzrost przewag hodowlanych odnośnie kg mleka między pierwszą, a drugą laktacją to aż 1000 kg! Podobnie dzieje się z eksterierem, im starsza krowa, tym wyżej wyceniona. Aby unaocznić Państwu jak eksterier idzie w parze z produkcją przedstawiamy kilka zdjęć  córek wraz z ich wydajnościami z poszczególnych laktacji.

Big Rinie 166 i Big Superstar 146

                                        Po lewej: Big Rinie 166 (EX 86)Big Superstar 146 (po lewej) i Big Rinie 166 (po prawej)
                                         2.03 305 dni 10757 kg 3.66% 3.59%(jako krowy po II wycieleniu)
                                            Po prawej: Big Superstar 146 (EX 87)właściciel: rodzina Knoef, Geesteren
                                         1.11 305 dni 11195 kg 3.63% 3.53%
(jako krowy po I wycieleniu)

Els 286


2018-02-09

Na styczniowej wystawie HHH w Zwolle stacja K.I.SAMEN zaprezentowała krowę Els 286 – córkę buhaja BURNSTYN.

Els 286 jest krową, która z biegiem lat stawała się coraz lepsza, co od samego początku zostało skrupulatnie udokumentowane.

W 2012 roku stacja K.I.SAMEN b.v. poszukiwała krów po buhaju Burnstyn, które mogłyby zostać zaprezentowane na wystawie hodowlanej. W oborze rodziny Arendsen-Raedt w Barchem stacja znalazła młodą, atrakcyjną krowę o olbrzymim potencjale hodowlanym, która doskonale nadawała się jako reprezentantka córek buhaja Burnstyn. Walory Els 286 docenił również sędzia. Els 286 otrzymała od niego najwyższą ocenę w grupie młodych krów: 89 punktów za ogólny wygląd. Niektóre krowy posiadają w sobie to „coś” co sprawia, że zachwycają na wystawach. Do nich należy również Els 286.

Właściciel H.J.J.B. Arendsen-Raedt  o Els 286:

- jest krową, która wyróżnia się tym, że niczym się nie wyróżnia (jest bezproblemowa, łatwo się cieli, zaciela się za pierwszym razem, nie choruje, łatwo produkuje mleko)

- jej wydajności mleczne w laktacjach są bardzo wysokie

Ponad to:

- posiada doskonale zbudowane, świetnie ustawione, bardzo mocne nogi i racice

- posiada doskonałą kłodę o wyśmienitej szerokości i głębokości

- mleko z bardzo wysoką zawartością procentową tłuszczu i białka  (5.32% tłuszczu i 3.90% białka)

- doskonale nadaje się do doju automatycznego  – nie trzeba jej do tego zachęcać

Więcej

Praktyczny Indeks Długowieczności - styczeń 2018


2018-01-19

W tabeli obok zostały opublikowane wartości NVO buhajów, które mają ponad 100 córek w jednej grupie laktacyjnej. Co oznaczają te liczby i co można z nich wywnioskować? Trzy lata po pierwszym wycieleniu żyje w Holandii średnio 59 krów ze 100, które weszły w produkcję. W przypadku buhaja MAIK ze stacji K.I.SAMEN - po trzech latach od pierwszego wycielenia żyje aż 75 krów! Oznacza to o 16 krów więcej niż średnia populacji. W Holandii po 5 latach po pierwszym wycieleniu ze 100 krów żyje tylko 26. Po buhaju SHOGUN po 5 latach żyje jeszcze 45 córek - to więcej o 19 sztuk, a w ujęciu procentowym to aż ponad 70% więcej krów!

Jeśli chodzi o liczbę żyjących córek w poszczególnych przedziałach to nie ma lepszych buhajów po O-MANie niż SHOGUN (numer 1) oraz MANIAC (numer 2).  Z kolei MAIK jest najlepszym synem Mascola.

Średnio z buhajów ze stacji K.I. SAMEN, które są ujęte w tabeli, trzy lata po pierwszym wycieleniu żyje jeszcze 66% krów. Jest to o 7% więcej niż średnia holenderska. Po pięciu latach po pierwszym wycieleniu na holenderskich farmach średnio żyje jeszcze 26% krów, podczas gdy po bykach K.I. SAMEN 36% krów. Oznacza to o 10% więcej niż średnia holenderska! Tempo rotacji krów po buhajach ze stacji K.I. SAMEN jest więc niższe, a wydajność życiowa krowy wyższa. Ten sukces stacji K.I.SAMEN zależy od doskonałego dobrania rodzin krów z naciskiem na długi okres ich użytkowania. Wartości dla innych buhajów można znaleźć w tabeli obok.

Jałówki rasy AUBRAC


2018-01-18

Mamy przyjemnośc poinformować, że posiadamy w ofercie piękne jałówki rasy AUBRAC.

Jałówki pochodzenia niemeickiego, kryte, z pełnym rodowodem.

Krowy rasy Aubrac są bardzo starą, francuską rasą bydła. Krowy są koloru brązowego o długich rogach, nieco podobne do bydła rasy Limousine ale bardziej prymitywne. Są bardzo odporne na choroby, długowieczne, o łatwych wycieleniach. Po wiekach selekcji hodowlanej stosowanej przez francuskich mnichów otworzono księgę hodowlaną w 1893 roku. Był to złoty wiek dla rasy. Krowy spędzały zimę w gospodarstwie i wycielały się. Pod koniec wiosny szły one w góry, gdzie soczysta trawa i kwiaty sprawiały, że z mleka można było robić charakterystyczny ser o nazwie Laguiole. W owym czasie żyło około 300 000 krów Aubrac. Pod koniec II wojny światowej popularność wołów spadła. Dziś około 3000 krów jest wpisanych we francuskiej księdze stadnej. W Niemczech żyje 2500 krów tej rasy, połowa z nich wpisana jest do księgi stadnej.


Copyright © Kisamen, wszelkie prawa zastrzeżone

web design: www.corsario.pl