Aktualności

Praktyka potwierdza to....


2022-08-23

Stacja K.I. SAMEN wycenia buhaje metodą konwencjonalną czyli w praktyce na córkach. Dopiero w oparciu o ich rzeczywistą wydajność buhaj staje się w pełni wycenionym buhajem. W ten sposób stacja oferuje pewność i niezawodność w ulepszaniu stada.

Przykładem tak wycenionego buhaja jest Shogun, który z roku na rok  posiada coraz więcej córek o wydajnościach życiowych ponad 100 000 litrów mleka. W lipcu do tej listy doszła jego 158 córka!

Shogun to buhaj, który doskonale udowadnia siłę praktycznej hodowli zwierząt opartej na sprawdzonych wynikach córek. W chwili obecnej ma już wycenionych 9949 córek w 2723 oborach, co daje powtarzalność produkcji na poziomie 99%!

Jedną z jego znakomitych córek jest Big Anna Jacoba 126 (przyrodnia siostra buhaja Malki). Jest ona 95. krową mleczną o wydajności ponad 100 000 kg w gospodarstwie hodowlanym państwa Maatschap Knoef-Henriksen z Geesteren w Holandii. Co ważne, jest nie tylko krową wysokomleczną ale również jej eksterier został wyceniony na ocenę doskonałą (Excellent EX90)!

Big Anna Jacoba 126 - córka Shoguna Shogun NL 384379291

Indeks wykorzystania paszy objętościowej


2022-08-23

Ostatnio pojawił się indeks opisujący efektywność wykorzystania paszy. Określa on ile kilogramów mleka krowa może wyprodukować z kilograma paszy. Nasza firma uważa jednak, że należy zwrócić uwagę na wykorzystanie paszy objętościowej. Pasze objętościowe są tańsze, łatwo dostępne i nie trzeba ich importować. Ich wykorzystanie ma również pozytywny wpływ na środowisko.

Aby uzyskać efektywne wykorzystanie pasz objętościowych, krowa powinna być zrównoważona. Poniżej wyszczególniamy cechy, którymi powinna się cechować się taka krowa.


1. Wysokość krowy. Na całym świecie krowy stają się coraz większe. Ale trawa nie rośnie na drzewach, a pasza (zwykle) nie znajduje się na podniesionym stole paszowym. Krowa nie jest żyrafą. Krowy nadal muszą "schylać się", aby dostać się do paszy. Wysoka krowa nie jest wymogiem do wyprodukowania dużej ilości mleka. Większość krów-rekordzistek na świecie była i jest średniej wielkości ale dzięki dobrej zdolności pobierania paszy objętościowej osiąga światowe wyniki w produkcji mleka. Schylanie się do paszy nie powinno być wysiłkiem!

Więcej

Rodzina AIKO


2022-03-25

Kentucky NL 665304567K.I.SAMEN od samego początku opiera swój wybór buhajów kierując się głównie rodziną krów. Stacja szuka mocnych, sprawdzonych rodzin krów o dobrym poziomie produkcji, bezproblemowych w utrzymaniu i długowiecznych. Jedną z takich wyróżniających się rodzin jest rodzina Aiko, z której wywodzi się buhaj KENTUCKY.

Rodzina Aiko (zwana czasami rodziną Altitude) należy obecnie do jednej z najlepszych rodzin krów hodowlanych (na arenie międzynarodowej), a także robi furorę w Holandii. W rodzinie Aiko znajduje się 11 pokoleń krów VG lub EX. Jest to rodzina krów o wysokim potencjale wydajnościowym (zwłaszcza bardzo wysokiej zawartości suchej masy w mleku) i super budowie. Nic więc dziwnego, że wszystkie buhaje z tej linii dziedziczą doskonały eksterier.

Krowa, która przywiodła rodzinę do Holandii, to Drouner AJDH Aiko (VG 87). Świetna krowa hodowlana, o czym świadczą jej synowie (m.in. Rednex i Effektiv) oraz córki. Wśród jej córek są na przykład Apoll Aiko 1 (VG 88), Kanu Aiko 1267 (EX 90), Effort Aiko 1349 (EX 90) i oczywiście Aiko 1288 (EX 91).

Drouner AJDH Aiko Drouner Ajdh Aiko 1288 Drouner DH Aiko 1445

Aiko 1288 (EX 91) jest m.in. babcią buhajów Aras, Postman Red i Potency oraz prababką Abraxasa. Aiko 1288 została mistrzynią w Rundveeshow Noord w 2017 roku i zajęła 3. miejsce w mistrzostwach jałówek w NRM w 2017 roku. Dwa lata później jej córka Aiko 1445 (VG 89) zdobyła tytuł NRM i została wiceczempionką jałówek.

Jej przyrodnia siostra Aiko 1267 (EX 90) była wiceczempionką w klasie średniej na pokazie HHH.

Nowe buhaje: Conqueror, Kentucky i Boobytrap


2022-02-07

Mamy Państwu przyjemność zaprezentować trzy buhaje, które wkrótce dołączą do naszej oferty.

Cindy 36 - córka Conqueror


Conqueror NL 649001767 - buhaj HF odmiany czerwono-białej. Jest to buhaj outcrossowy czyli taki, który wnosi do populacji HF tzw. nową krew. Jego córki cechują się przede wszystkim świetnie zbudowanymi wymionami o wysokiej zdrowotności oraz bardzo dobrze zbudowanymi i ustawionymi nogami i racicami. Nadaja się do doju automatycznego. Conqueror znacznie wydłuża okres użytkowania krów.


Nel 193 - córka KentuckyKentucky NL 665304567 - buhaj HF odmiany czerwono-białej. Swoim córkom przekazuje wysoką wydajność mleczna córek, doskonale zbudowane i zawieszone wymiona o wysokiej zdrowotności oraz świetne, bardzo mocne nogi iracice.Isa 21 - siostra matki Boobytrap


Boobytrap NL 866038759 - buhaj HF odmiany czarno-białej, który daje nie za duże ale silne krowy. Jego córki charakteryzują się zwłaszcza wysoką wydajnością mleczną z dużą zawartością białka w mleku. Posiadają bardzo dobrze zbudowane i ustawione nogi oraz dobre, mocne wymiona o długich strzykach. Mają bezproblemowe wycielenia.

Rodzina ISA - znakomita amerykańska rodzina krów


2022-02-07

Isa 12Niezwykle miło nam poinformować, że do naszej oferty trafił kolejny przedstawiciel wywodzący się z doskonałej rodziny krów ISA – buhaj Boobytrap NL 866038759.  

Rodzina Isa to znana amerykańska rodzina krów, z której pochodzą najlepsze buhaje i krowy. Jej założycielką jest wyceniona na 95 punktów Dellia - matka znakomitego buhaja Durham i babka super reproduktora – buhaja Iota.

Od jej córki Isa 1 pozyskano wiele zarodków przyszłych matek buhajów.

Jedną z nich jest Isa 12. Jest to wyceniona na ocenę excellent (EX90) matka buhajów Repairman i Guarino, babka Boobytrap, Snapshot, Bookmaker i Perico.

Isa 12


Isa 12 charakteryzuje się bardzo wysokimi wydajnościami mlecznymi oraz znakomitym pokrojem. Isa 12 na wystawach hodowlanych zdobyła już wielokrotnie tytuł czempionki, a na wystawie w holenderskim Dronten w 2016 i 2017 roku została zwyciężczynią wystawy oraz zwyciężczynią publiczności.

Isa 12 wydała na świat dwie krowy: pełne siostry Isa 21 (VG 86) i Isa 22 (VG 86) - dwie imponujące młode krowy o znakomitej budowie i wyjątkowej wydajności mlecznej.Isa 21 Isa 21 Isa 21


Różnorodność genetyczna...


2021-07-16

Z ostatniej analizy przeprowadzonej w ciągu ostatnich 12 miesięcy wynika, że hodowcom bydła oferuje się buhaje o tym samym zestawie genetycznym.

Ze wszystkich buhajów HF, którym w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy nadano kod aAa, zdecydowana większość uzyskała kod 234. Dotyczy to zwłaszcza stacji pobierania i unasienniania bydła korzystających z wyceny genomowej. Oznacza to, że w ciągu ostatnich 12 miesięcy wyhodowano i przeznaczono do rozrodu buhaje o tym samym zestawie genetycznym, przez co różnorodność genetyczna populacji bardzo zmalała. Populacja krów bardzo cierpi z tego powodu, ponieważ pogarszają się ich cechy produkcyjne i zdrowotne. Zmienność genetyczna staje się niezbędną koniecznością jak nigdy wcześniej.

Jeśli spojrzymy na większe kraje z rozwiniętą hodowlą bydła mlecznego, okazuje się, że z 1310 nowych zarejestrowanych zwierząt, 1000 to buhaje z tym samym kodem aAa 234. Uderzające jest to, że w ciągu ostatniego roku tylko 8 buhajom w Kanadzie nadano kod aAa ze względu na ich powtarzalność. W Europie na czele są Dania i Francja, które mają ponad 90% buhajów z kodem aAa 234. W Niemczech jest ich 86%. W Holandii odsetek ten jest znacznie niższy i wynosi 61%, częściowo dzięki innej wizji hodowlanej K.I. SAMEN, która zapewnia niezbędną różnorodność.

Mimo że problem małej różnorodności genetycznej nasila się, to obecnie niewiele hodowców zdaje sobie sprawę z konsekwencji jakie z tego wynikają.

Stacja K.I. SAMEN przygląda się krowie i dobiera do niej odpowiedniego buhaja do inseminacji, co zapewnia konieczną zmienność genetyczną. Nie zawsze oznacza to, że są to buhaje o najwyższych indeksach. Stacja proponuje buhaje, które sprawdziły się w praktyce i które zapewniają w gospodarstwie bezproblemowe, zdrowe córki o długiej żywotności i wysokiej mlecznej produkcji życiowej.

Więcej

Nowa krew: Red River i Snapshot


2021-06-15

W naszej ofercie pojawiły się kolejne doskonałe buhaje. Są to RED RIVER NL 664734662 oraz SNAPSHOT NL 724441769.

Snapshot to buhaj wyhodowany w Holandii, z dużym amerykańskim wkładem genetycznym w swoim rodowodzie. Córki i siostry Snopshota są prawidłowo zbudowane (o dużej szerokości), mają bardzo dobre nogi i racice oraz dobre wymiona. Imponują wysokim poziomem produkcji mlecznej i bardzo wysoką płodnością.

Red River posiada doskonały rodowód i zalicza się go do buhajów outcrossowych czyli takich, które do populacji HF wnoszą tzw. obcą krew. Znacznie wydłuża okres użytkowania córek oraz zwiększa ich płodność.

       

Copyright © Kisamen, wszelkie prawa zastrzeżone

web design: www.corsario.pl