Praktyczne podejście do hodowli z zastosowaniem systemu aAa

Janna 156 - córka buhaja ToborNa czym polega praktyczne podejście do hodowli? Przede wszystkim należy się mocno przyglądać krowie i tak dobierać buhaje, aby w stadzie zapewnić pewną zmienność. Nie oznacza to jednak, że należy wybierać buhaje z najwyższymi indeksami. Hodowla to nie suma wartości hodowlanych! Wybierać trzeba buhaje, które sprawdziły się w praktyce, i które zapewniają poprawę w następnym pokoleniu. W ten sposób możliwe jest zbudowanie bezproblemowego, zdrowego stada z krowami o długiej żywotności i wysokiej wydajności życiowej.

Od wielu lat bardzo pomocny okazuje się system opierający się na systemie potrójnego A (aAa), który opisuje główne cechy budowy ciała i szkieletu krów i byków. Cechy te są podzielone na sześć typów. Cechy 1-6 i związane z tym pojęcia nie przedstawiają żadnej oceny zwierzęcia tylko są opisem budowy ciała zwierzęcia i szkieletu. Zwierzęta z identycznym aAa mogą więc być całkiem różnej jakości.

Każdy buhaj ma przyporządkowane 3 (ewentualnie 6) najmocniej go reprezentujące kody. Inaczej jest u krów, bo w przeciwieństwie do buhajów, te trzy kody informują jakich cech im brakuje. Np. krowie z kodem 561 brakuje w pierwszej linii „Smooth”, w drugiej „Style”, a w trzeciej „Dairy”. Do tej krowy najlepiej pasowałby byk z kodem 561 ponieważ on posiada te cechy. Wtedy, zgodnie z definicją systemu potrójnego A, oba zwierzęta byłyby dopasowane do siebie w 100%.


1. Dairy (mleczność). Bardzo mleczne, dają więcej mleka niż obiecuje to ich wygląd, gruszkowaty kształt ciała z mocno wysklepionymi żebrami, bardzo samicze z delikatną głową i delikatną, długą szyją, delikatne kości, szerokie w biodrach, pełne wymię.

2. Tall (wysokość). Bardziej wysokie niż szerokie, wysokie w nogach, szybko rosnące, wysokie tylne zawieszenie wymienia, przednie zawieszenie elastyczne, długie strzyki, gruczołowate wymię.

3. Open (otwartość). Krótki, szeroki krzyż, szerokie kości, wystarczająca ilość miejsca dla wymienia, bezproblemowe wycielenia, długie i płodne życie.

4. Strong (siła). Energiczne, głęboka klatka piersiowa, mocne kości, zdrowe wymię, dobrze daje sobie radę z wysoką produkcją.

5. Smooth (delikatność). Wyważone, bardziej szerokie niż wysokie, duża wydajność, duża żarłoczność (szeroka głowa i pysk), głębokie boki, szerokie zawieszenie tylnego wymienia, długie przedniego, krótkie, łatwe do doju strzyki, mało urazów strzyków i nóg, bezproblemowe krowy.

6. Style (Styl). Strome nogi, równy zad, długie lędźwie, żywotne.


Od kilku lat K.I. Samen przeprowadza coroczną analizę liczby wystąpień określonego kodu aAa. W 2022 r. najbardziej popularnym kodem aAa był kod 234 (80% udział spośród ośmiu różnych grup kodów). Tak samo jest w 2023 r. To jasno pokazuje (i również niepokoi) dokąd zmierza populacja. W wycenie genomowej buhaje z kodem 234 są nagradzane wysoką wartością indeksu, co z kolei przekłada się na ich popularność. Buhajów z tym kodem jest już tak wiele, że pojawia się pytanie, kiedy problemy tej jednostronnej hodowli znacznie spowolnią postęp hodowlany. Częstym pojawiającym się zarzutem jest to, że jest zbyt mało dobrych buhajów z kodem 156 w porównaniu do buhajów z kodem 234. W tym roku zarejestrowano 27 buhajów z kodem 156 i aż 1132 buhajów z kodem 234.

W swojej obecnej ofercie posiadamy następujące buhaje z kodem 156: TOBOR, ROADY i KOJACK.

Janna 156 - córka buhaja Tobor 

Copyright © Kisamen, wszelkie prawa zastrzeżone

web design: www.corsario.pl