Przyszłość hodowli

De Kroon de Jong 184 - córka Outlaw


Dla hodowców bydła mlecznego nastały trudne czasy, cena mleka waha się. Jest więc niezwykle ważne, aby mieć dobrze przemyślany cel hodowlany i świadomość kierunku, w którym chce się podążać. Na hodowlę bydła trzeba spojrzeć w szerszej perspektywie i wiedzieć co zrobić, aby obniżyć koszty produkcji mlecznej. Można to zrobić między innymi poprzez odpowiedni dobór buhajów do swojego stada. Powinny to być sprawdzone w praktyce buhaje, których córki znajdują się w produkcji, zostały wysoko wycenione i widać co sobą reprezentują. Tylko takie podejście może dać gwarancję, że i Państwa krowy będą najwyższej jakości. Od wielu lat stacja K.I.SAMEN dba w tą kwestię, co doprowadziło do pokaźnej rzeszy zadowolonych hodowców, którzy chętnie używają genetyki K.I.SAMEN. Ci hodowcy obserwują już rezultaty w swoich oborach.



Venray 2013 - stawka córek Timeless

W ostatniej wycenie z sierpnia 2015 roku praktycznie wszystkie buhaje HF odmiany czerwono-białej mocno podwyższyły swoje indeksy. Jest to szczególnie widoczne u syna buhaja Jerudo – OUTLAWa (+36). Pochodzi on ze znakomitej rodziny Lizzie. Po ostatniej wycenie jego punktacja za nogi wzrosła o 4 punkty, a biorąc pod uwagę wysoką jakość jego córek, jest prawdopodobne, że kolejne wyceny będą jeszcze lepsze!

K.I.SAMEN ma obecnie do zaproponowania unikalny zestaw trzech buhajów HF odmiany czerwono-białej. Są to Bonhil PAINTER (+10), Möhoeve Kojack i J & G TIMELESS (+4). Te trzy buhaje mają bardzo wysoki ogólny indeks hodowlany, a córkom przekazują wysoką produkcję mleczną połączoną z doskonałą płodnością. Te cechy u krów sprawiają, że hodowla staje się bardziej opłacalna. Dodatkowym bonusem jest fakt, że TIMELESS i PAINTER są genetycznie bezrożne i cechę tę również przekazują potomstwu. 


Grashoek Tonnie 72 - córka Lady Lover



W opłacalności hodowli bydła bardzo ważna jest wysoka produkcja mleczna. Indeks mleczności buhaja LADY LOVER wrósł o 26 punktów w porównaniu do ostatniej kwietniowej wyceny. Jego córki łączą bardzo wysoką produkcję mleczną z wysoką zawartością białka w mleku. Wysoka wycena LADY LOVER jest doskonałym przykładem, jak ważny w hodowli bydła mlecznego jest właściwy dobór zwierząt. LADY LOVER jest synem znakomitego buhaja LOUSTAR, a po stronie matczynej ma świetną rodzinę Dora.





W opłacalności hodowli bydła mlecznego bardzo ważnym czynnikiem jest również długowieczność krów. Im dłużej żyje krowa, tym wyższa jest jej życiowa produkcja mleczna. Hodowca nie traci pieniędzy na brakowanie krów oraz nie ponosi kosztów związanych z zakupem coraz to nowych jałówek. Stacja K.I.SAMEN jako jedyna stacja unasienniania na świecie od wielu lat kładzie duży nacisk na długowieczność oferowanych buhajów. Średnio po buhajach ze stacji K.I.SAMEN trzy lata po pierwszym wycieleniu żyje jeszcze 61% krów. Jest to o 9% więcej niż średnia holenderska (wg CRV). Pięć lat po pierwszym wycieleniu na holenderskich farmach średnio żyje jeszcze 25 krów, podczas gdy po bykach K.I.SAMEN 31 krów. Oznacza to o 24% więcej niż średnia holenderska! Tempo rotacji krów po buhajach ze stacji K.I.SAMEN jest więc niższe, a wydajność życiowa krowy wyższa. Obecnie w rankingu długowieczności buhajów HF odmiany czarno-białej prym wiodą buhaje JUNO, MANIAC, RADON (43% jego córek wchodzi w 6 laktację) oraz wśród buhajów HF odmiany czerwono-białej RED IMPULSE, TIMELESS, RED REFLEX (38% jego córek wchodzi w 6 laktację).

Stawka córek buhaja Malando na wystawie NRM 2014



Na szczególną uwagę zasługuje buhaj J & G MALANDO (+1) – syn znanego buhaja Topspeed Gogo. Jego córki są hodowane i wycenione w ponad dwudziestu krajach i na czterech kontynentach. Hodowcy są z nich tak zadowoleni, że wciąż zamawiają nasienie buhaja MALANDO. Ma na to wpływ między innymi połączenie wysokiej wydajności mlecznej z wysoką zawartością suchej masy przy niskiej liczbie komórek somatycznych w mleku. Córki charakteryzują się dobrymi nogami i mocnymi racicami, wycielenia przebiegają bezproblemowo. Dzięki bardzo wysokiej powtarzalności cech (prawie 3000 córek wycenionych w Holandii) jest to bardzo pożądany buhaj na całym świecie. 




Wśród buhajów HF odmiany czarno-białej na wyróżnienie zasługuje buhaj JUNO. Z każdą kolejną wyceną rośnie wartość jego oraz jego córek. Córki to łatwe w obsłudze, bezproblemowe krowy. Indeks ogólny JUNO w porównaniu do poprzedniej wyceny wzrósł aż o 28 punktów, w szczególności wysoko wyceniono nogi i racice, wymię i ilość białka w mleku.

W  tych niełatwych dla przemysłu mleczarskiego czasach ważne jest aby pozostać blisko praktyki. Stacja K.I.SAMEN będzie szczęśliwa mogąc Państwu w tym pomóc. Gwarantujemy najwyższe wskaźniki zapłodnienia (w słomkę pakujemy 20 milionów plemników!), konkurencyjne ceny, długoterminową wizję rozwoju oraz najbardziej sprawdzone w praktyce buhaje. Pragniemy zapewnić Państwu bezpieczeństwo i stabilność, co przełoży się na spokojny rozwój Państwa hodowli. Robimy to dla nas wszystkich!

Copyright © Kisamen, wszelkie prawa zastrzeżone

web design: www.corsario.pl